Egy évvel ezelőtt léptek hatályba az új új csődjogi szabályok, melyek célja, hogy segítsenek nyújtsanak az átmeneti fizetési nehézségekkel küszködő vállalkozásoknak, kivédjék a felszámolást, elősegítsék a csődegyezséget. Hiába azonban a segítő szándék, ha kevés a megmentésre jelentkező cég.
A Pest megyében működő 72.800 cég közül 2007-ben 2676, 2008-ban 2966, 2009-ben viszont már 3674 ellen indult felszámolási eljárás. Ezzel szemben 2009. szeptemberétől mindössze 10 csődeljárást kezdeményeztek az érintettek, ami ugyan több mint a korábbi években, ám meglepően kevés a felszámolásokhoz viszonyítva. Jelenleg 3 eljárás még folyamatban van, csődegyezség csupán egyetlen esetben született. (A számok a Pest Megyei Bíróság közleményéből származnak.)
A tapasztalatok szerint szükség lenne egy olyan, teljesen új törvényre, ami valóban elősegítené az átmenetileg bajba jutott cégek megmentését, és megfelelő, a gyakorlatban alkalmazható következményeket fűzne a rosszhiszemű felszámolásokhoz. A felszámolás ugyanis ma sok cég, cégtulajdonos és vezető tisztségviselő számára nem más, mint a fizetésképtelen vállalkozás "eltakarításának ", a cégvagyon átemtésének a legolcsóbb módja.
A törvény ugyan elvileg tiltja, hogy a felszámolt cég vezetője újra ügyvezető legyen, de az érintettek szemrebbenés nélkül nyilatkoznak az új cég alapításakor ezzel ellentétesen, és a cégbírósági rendszer még nem tudja egyértelműen kiszűrni az ilyen eseteket.
Szerződéskötés előtt mindenképpen ajánlatos tehát
alaposan tájékozódniegy vállalkozás múltjáról, a tulajdonosok, tisztségviselők kapcsolt vállalakozásairól, üzleti előéletükről.